Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN
Jdi na začátek obsahu stránky CZeCOT logo turistický portál České republiky
Poznejte Česko s CZeCOTem!

rozšířené hledání
ČeskyDeutschEnglishEspañolFrançaisItalianoNederlandsPolskiпо-русскиSpolupráce s námiSpolupráce s námi  Mapa serveruMapa serveru
Rezervujte ubytování online: Příjezd: Počet nocí:
Fotogalerie + pohlednice Videogalerie
Virtuální prohlídky Počasí
Turistické programy Balíčky zážitků
Kalendář akcí Mapy
Audiogalerie  
Turistický informační servis
Aktuality
Region

Česká republika
Český ráj
Český sever
Frýdlantsko
Lázně Libverda
Jizerské hory
Lužické hory a Ještědský hřbet
Lázně Kundratice
Máchův kraj
Jižní Čechy
Bechyně
Písek
Třeboň
Vráž u Písku
Jižní Morava
Brno a okolí
Brno
Lednicko-Valtický areál
Lednice
Moravský kras a okolí
Podyjí
Slovácko
Hodonín
Ostrožská Nová Ves
Zlínsko
Kostelec u Zlína
Luhačovice
Zlín
Krkonoše
Janské Lázně
Podhůří Krkonoš
Lázně Bělohrad
Špindlerův Mlýn
Plzeňsko
Chodsko
Plzeň
Tachovsko-Stříbrsko
Konstantinovy Lázně
Praha
Severní Morava a Slezsko
Beskydy - Valašsko
Jeseníky
Bludov
Jeseník
Karlova Studánka
Lipová-lázně
Velké Losiny
Opavské Slezsko
Ostravsko
Klimkovice
Poodří - Moravské Kravařsko
Těšínské Slezsko
Darkov - Karviná
Severozápadní Čechy
České středohoří a Žatecko
Mšené-lázně
Děčínsko a Lužické hory
Krušné hory a Podkrušnohoří
Dubí
Klášterec nad Ohří
Teplice
Střední Čechy
Střední Čechy - jih
Střední Čechy - Polabí
Lázně Toušeň
Poděbrady
Střední Čechy - západ
Střední Morava
Olomouc
Slatinice
Teplice nad Bečvou
Šumava
Východní Čechy
Českomoravské pomezí
Svitavy
Chrudimsko-Hlinecko
Hradecko
Hradec Králové
Kladské pomezí
Velichovky
Králický Sněžník
Orlické hory a Podorlicko
Pardubicko
Lázně Bohdaneč
Vysočina
Západočeské lázně
Západočeské lázně
Cheb
Františkovy Lázně
Jáchymov
Karlovy Vary
Lázně Kynžvart
Mariánské Lázně

Téma
Aktivní dovolená
novinky
Průvodce Českošlápek Průvodce Českošlápek
Tipy Českošlápka:
  • Pro rychlé vyhledání žádané informace použijte fulltext nebo si zobrazte mapu serveru.
Praha - město secese
Ve Francii a Belgii Art Nuoveau, v Anglii Modern Style, v Rakousku-Uhersku Jugendstil nebo secese. Jaké stopy zanechal v architektonicky eklektické Praze?

Aktuální tip:
Hotel Golfi
Hotel Golfi

Muzeum obce Dolní Čermná
Muzeum obce Dolní Čermná

Spolupráce s námi
Přihlášení do administrace
Partneři serveru

CzechTourism logo

Výsledky anket

Podpora:
Projekt byl podpořen:

  • Ministerstvem pro místní rozvoj (v letech 2003-4)

Architektura

Czechtourism: Holašovice

Holašovice

 Zaslat pohlednici

I přes nevelkou rozlohu České republiky je tato země obdařena velkým množstvím architektonických památek. Jasným důkazem je množství míst v Čechách, která jsou uvedena na seznamu světového dědictví UNESCO. Dnes jich zde můžeme napočítat již celkem 11. V této zemi mléka a strdí, jak se jí někdy říká, naleznete i mnoho jiných památek či komplexů budov všech architektonických slohů, které byly spojeny s historickými událostmi národa.

Románská kultura

Nejstarší zachované památky na území dnešní České republiky se datují do doby Českého státu v raném středověku. Románský sloh přišel do Čech ze západu a jihu v souvislosti se slovanským osidlováním. Sloh byl však přizpůsoben místnímu prostředí a přírodním podmínkám. Z této doby dodnes na území Českého státu nalezneme masivní rotundy, kamenné domy a věže, jednoduché kostely bez bočních lodí či klenuté chrámy bazilik. Z nejvýznamnějších jmenujme trojlodní baziliku sv. Prokopa z poloviny 13. století v Třebíči, kamenný most v Písku ze 13. století (nejstarší most v Česku), znojemskou rotundu Svaté Kateřiny či obranné hradby v Lounech.

Gotika

Gotický sloh významně ovlivnil české prostředí na celkem tři století počínaje stoletím třináctým. Do této doby se velmi významně zapsal římský císař a král Karel IV., který v době vrcholné gotiky nechal postavit velké množství impozantních staveb. Byla to doba budování nových měst s hradebními opevněními a těžko dostupných hradebních komplexů budovaných na vyvýšených místech. Z architektů doby jmenujme Matyáše z Arrasu, Petra Parléře a další. Při návštěvě Česka se s příklady dochovaných památek této doby se setkáte na každém kroku. Mezi nejznámější patří dominanta Českého středohoří Bezděz, rozlehlý Pernštejn či hrad Kost , kde dnes najdete kolekci historických zbraní.
Středověk byl významně poznamenán bohatstvím a silou katolické církve. Nalezneme její opevněné klášterní komplexy, gotické kostely s neuvěřitelně vysokými klenbami, ukazující člověku jeho pozemskou malost. Za všechny jmenujme katedrálu sv. Barbory v Kutné Hoře, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, jediný cisterciácký ženský klášter Porta Coeli v Tišnově, kláštery Zlatá Koruna a Vyšší Brod v Jižních Čechách.

Renesance

Tento sloh znovu obnovil lidský rozměr architektury. Člověk se stal tím objektem, pro kterého jsou budovy stavěny a měly by proto sloužit právě jeho potřebám. Proto bylo 16. století poznamenáno velkým stěhováním šlechty z nepohodlných gotických hradů do nově vybudovaných zámků s elegantními arkádovými nádvořími a pravidelně geometricky uspořádanými zahradami s fontánami a sochami. Důraz doby byl kladen na pohodlí a tomu se vše podřizovalo. Jako příklady uveďme zámek v Blatné, ve Velkých Losinách, v Hrubém Rohozci či městké jádro Slavonic.


Baroko

Podobně jako ostatní architektonické slohy bylo i baroko poznamenáno vlivem církve. Projevil se ale i vliv válek, zvláště pak třicetileté, která byla prohrou českých protestantů a po níž následovala násilná katolizace spojená s příchodem zahraniční šlechty. Mezi představitele architekty tohoto stylu můžeme zařadit Dientzenhofera, Santiniho či Alliprandiho a mezi památkami tohoto stylu najdeme skvosty jako je kostel Panny Marie sněžné v Olomouci, poutní místo Svatá Hora u Příbrami, Zelená Hora zapsaná v UNESCU či chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích.
Pro české země bylo charakteristické tzv. české baroko, které významně ovlivnilo vzhled měst, venkova a krajiny obecně. Z barokních církevních památek, pro jejichž stavby byly vyhledávány dominantní místa v krajině, opět jmenujme aspoň ty nejznámější: Kuks, Buchlovice, Jaroměřice nad Rokytnou, Vranov nad Dyjí a další.

Neoklasicismus, rokoko

Umělecké úsilí vrcholného baroka v českých zemích postupně ustupovalo štíhlým liniím rokoka, využívaným zvláště v interiérech, dokud nebylo v polovině 18.století vytlačeno zcela a neoklasicismus se tak stal dominantním slohem. V čele tohoto slohu byla osvícená Francie budující vznešené zámky se sloupy, divadelní budovy, kolonády a vítězné oblouky připomínající antickou kulturu. Z památek tohoto slohu jmenujme rokokový arcibiskupský zámek v Kroměříži, Lednicko-valtický komplex zapsaný v seznamu světového dědictví UNESCO či letní zámecké sídlo s unikátní knihovnou v Kačině. Nejsou to však jen zámky, ale také kolonády v lázeňských městech či vystavěné u zámků.

Romantický historismus

19. století je v architektuře stoletím romantického historismu, který sám o sobě není ani slohem, ale spíše směsicí architektury inspirované předchozími slohy většinou z anglických a německých modelů. Toto období nám však odkázalo velké množství hradů a zámků, městské radnice, kostely, divadla, lázeňské budovy apod. Příkladem za všechny může být hrad Bouzov - romantická přestavba hradu gotického původu, neogotický zámek Hluboká nad Vltavou či hrad Karlštejn přestavěný v 19.století.

20.století

Svoji pouť dějinami české architektury zakončíme ve 20.století, které může být charakterizováno jako století, hledající zcela nový architektonický výraz odpovídající zrychlujícímu se tempu života. To vyústilo v dekorativní secesi, ve které se Česko dostalo na evropský vrchol co do množství i do kvality. V roce 1910 byla česká architektura zasažena unikátním slohem kubismu, který se vyznačuje krystalickými a kruhovými derivacemi geometrických tvarů. Následující období moderní architektury zcela zbavilo budovy dekorativních prvků a monumentality a snažilo se nalézt svůj styl v jednoduchosti. Příkladem toho může být strohý funkcionalismus, který se datuje do období mezi světovými válkami. Ten byl pak vystřídán po druhé světové válce socialistickým realismem. Současná doba je érou moderních budov bank, hotelů, komerčních center, obytných čtvrtí apod.

Při tvorbě tohoto přehledu byl využit materiál A Journey into Time (vydavatelství Titanic)

Fotogalerie + pohlednice
Videogalerie
Virtuální prohlídky

Turistické programy

Neklikejte na tento odkaz ani na tento odkaz nebo budete zabanovani!

loginImage