Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Cestovatelé regionu aneb cesta kolem světa

Typ: výstava nezařazená
Popis:
Muzeum Mladoboleslavska pořádá ve spolupráci s Národním muzeem-Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur v Praze výstavu pod názvem Cestovatelé regionu aneb Cesta kolem světa. Na výstavě bude představeno šest významných cestovatelů pocházejících z Mladoboleslavska, kteří navštívili řadu exotických zemí všech pěti kontinentů.
Nejstarší z nich, Josef Polák (1844-1899), rodák z Benátek nad Jizerou, resp. z tehdejších Nových Benátek, žil od r. 1877 v Austrálii. V roce 1882 se zúčastnil výpravy Johna Forresta podél toku řeky Gascoyne do vnitrozemí západní Austrálie. Z expedice přivezl mnoho nových, doposud neznámých druhů rostlin, z nichž některé byly nazvány jeho jménem.
Antonín Stecker (1855-1888), narozený v Kosmonosech, se krátce po ukončení studia zoologie vydal na náročnou cestu do severní Afriky, kterou zorganizoval německý učenec Gerhard Rohlfs. Na přelomu 70. a 80. let se jim podařilo společně proniknout až do pouštní oblasti oázy Kufra v Libyi, kterou navštívili jako vůbec první Evropané. Bezprostředně poté odjeli do Etiopie, kde Stecker – znovu jako první Evropan – prozkoumal oblast kolem jezera Ašangi a zemi národa Gallů.
Josef Kořenský (1847-1938), rodák ze Sušna, nebyl objevitelem, své rozsáhlé cesty po všech světadílech, včetně dvou cest kolem světa, však dokonale popsal a zúročil v mnoha čtivých a ve své době velice oblíbených cestopisech a monografiích. Rudolf Cicvárek (1860-1950), který se narodil v Čejeticích, poznal jihovýchodní Asii, a to především Čínu a Indonésii jako obchodník a podnikatel, a to v letech 1905-1925. Dlouholetý pobyt v této oblasti mu umožnil proniknout pod povrch života v těchto zemích a odhalit poznatky, které běžným cestovatelům zůstávají utajené.
Joe (Josef) Hloucha (1881-1957), pocházející z Podkováně, rovněž nebyl klasických cestovatelem. Jeho dvě dlouhodobé cesty do Japonska měly za cíl poznat život na Dálném Východě, zejména ale shromáždit cenné sbírky japonského umění, národopisných a náboženských předmětů a dalších artefaktů, které Hloucha sbíral už od mládí. Jeho rozsáhlá kolekce, obohacená i řadou nákupů na evropských aukcích, dnes tvoří základ japonské sbírky Náprstkova muzea. Jindřich Tauber (1894-1969), narozený v Dlouhé Lhotě, byl jako proslulý plastický chirurg pozván k přednáškám nejprve v egyptské Alexandrii, čehož využil k procestování Blízkého Východu, později v Colombu na Srí Lance. Poté pobýval také v Indii, na Filipínách, v Indonésii a posléze v Kalifornii. S botanickými a mineralogickými záměry navštívil také řadu zemí Latinské Ameriky.
Jádro výstavy tvoří sbírky dovezené jednotlivými cestovateli do Čech a také řada fotografií a dalších dokumentů, ale i map, cestovních prospektů a dalších materiálů, přibližujících rovněž cestování jako fenomén. Materiály poskytli Archiv Národního muzea v Praze, Literární archiv Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech u Libáně, Geografická knihovna Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Vlastivědné muzeum v Nymburce a Regionální muzeum a galerie v Jičíně.
Místo konání: Mladá Boleslav - muzeum a hrad (Mladá Boleslav) -
Datum a čas konání: út 15.4.2008 - ne 8.6.2008

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

Význam akce: regionální
URL: www.muzeum-mb.cz
Zdroj dat: Středočeský kraj
Je třeba opravit informace o akci?
Boleslav, Boleslav...
506 m

Boleslav, Boleslav...

Překrásné město a taky jeden malý uličník, budoucí český kníže, který v nestřeženém okamžiku...

Městský palác Templ - muzeum a galerie
150 m

Městský palác Templ - muzeum a galerie

turistický objekt

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav - židovský hřbitov
278 m

Mladá Boleslav - židovský hřbitov

turistický objekt

Mladá Boleslav

Nejbližší informační centrum
Infocentrum Mladá Boleslav
518 m

Infocentrum Mladá Boleslav

Mladá Boleslav

Jak se tam dostanu z:
Jak se tam dostanu vlakem/autobusem:
Odkud:
Kam:
Odjezd/Příjezd:
o den méněo den více Kalendář - výběr data o hodinu víceo hodinu méněo minutu víceo minutu méně
:
Jízdní řád:
Poskytuje: Logo CHAPS spol. s r.o.
Nejbližší vlakové zastávky:
Nejbližší autobusové zastávky:
Letiště:
Vzdálenost od parkoviště:100 m
  • kapacita - osobní: 100, cena: 20 Kč / hodina
  • kapacita - autobusy: 4, cena: 20 Kč / hodina
Vzdálenost od garáže:500 m
  • kapacita - 100, zdarma
Zastávka MHD:100 m
Popis:Hrad na konci Staroměstského náměstí.
Uvedené hodnoty odpovídají vzdušné vzdálenosti
© 2002-2020 World Media Partners
Zdroj dat: Středočeský kraj Poslední aktualizace: 08.11.2020 [31677]

Neklikejte na tento odkaz ani na tento odkaz nebo budete zabanovani!

loginImage