Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Noc kostelů

Typ: Noc kostelů
Popis:
Od odpoledních hodin až do půlnoci v pátek 25. května se pro veřejnost opět otevřou telčské kostely. Pro příchozí je připraven pestrý kulturní program, koncerty, prohlídky, scénky, přehlídky. Noc kostelů. S kaplí sv. Eustacha na hradě Roštejně Zřejmě největší překvapení v osmileté historii Noci kostelů v Telči připravili pro letošní ročník její organizátoři. V pátek 25. května se pro její účastníky otevře kaple sv. Eustacha na hradě Roštejně. „V předchozích letech jsme v rámci Noci kostelů zpřístupnili všechny kostely ve městě, kterých nemáme zrovna málo. Vloni jsme se podívali kousek za Telč, do kaple sv. Karla.

Ale kam letos? Nabídka kastelánky hradu Roštejna, Kateřiny Rozinkové, zapojit do Noci kostelů zrekonstruovanou hradní kapli sv. Eustacha, je nejen pro mě, ale věřím, že i pro většinu účastníků Noci, mimořádně atraktivní. Sám se na otevření tohoto málo známého prostoru moc těším,“ uvedl pro TL hlavní organizátor telčské Noci kostelů Martin Kohoutek. Po přestavbě hradu v 16. století Zachariášem z Hradce na lovecké sídlo sloužila kaple především k bohoslužbám před zahájením lovů v přilehlé oboře a byla zasvěcena patronu lovců sv. Eustachovi. Od 19. století sloužila jako skladiště. V letech 2017 až 2018 prošla náročnou rekonstrukcí. Správa hradu počítá v letošním roce s jejím volným zpřístupněním veřejnosti mimo zpoplatněné návštěvnické trasy. Díky tomu, že hrad Roštejn leží v katastru obce Doupě, je kaple také nejvzdálenějším církevním prostorem v rámci telčské římskokatolické farnosti. Pro účastníky je připravena bezplatná kyvadlová autobusová doprava od 15 hodin z Telče (od Motorpalu) na hrad Roštejn.

Podrobnosti o zapojení kaple do NK poskytla TL kastelánka hradu Kateřina Rozinková: Kaple bude zdarma přístupná téměř po celý den a večer částečně i formou oživených prohlídek. Celý hrad v současné době prochází několikaletým procesem úprav a kaple tak bude úplně prvním místem, které bude v rekonstruované podobě představeno návštěvníkům. Mimo nové podlahy, restaurovaná historická okna a štukový oltář se budou návštěvníci moci posadit do nových kostelních lavic. Hrad bude otevřen již od 11 hodin. Volně přístupné bude hradní nádvoří spolu s kaplí, k dispozici bude rovněž hospoda, prodej suvenýrů i sociální zázemí. Kromě služeb hradního občerstvení budou pro návštěvníky mimo jiné připraveny buřty pro opékání na ohništi v předhradí. Na nádvoří budou volně dostupné i deskové hry pro malé a velké. Ve vlastní kapli proběhnou ve 12, 14 a v 16 hodin komentované prohlídky o její stavební historii. Ve večerních hodinách, v 19, 20, a 21 hodin, se návštěvníci setkají s majiteli hradu z rodiny pánů z Hradce. Ti je na chvíli přenesou o několik století nazpět, kdy snaha založit na Roštejně kapli byla pouhým snem. Na závěr komentované prohlídky pak bude návštěvníky čekat malé překvapení. Rolí zakladatelů hradu se ujmou členové Divadelního souboru Karla Čapka z Třeště.
Místo konání: Telč
Datum a čas konání: pá 25.5.2018
Význam akce: místní
Přístupné pro vozíčkáře: neznámo
Dokumenty:
Zdroj dat: Město Telč
Je třeba opravit informace o akci?
Není známo přesné místo konání akce.
Telčské stories
35 m

Telčské stories

Projdi se renesanční perlou mezi městy a poznej příběhy, které jsou spojeny s tímto pohádkovým...

Belpská lávka
120 m

Belpská lávka

turistický objekt

Telč

Telčské podzemí
144 m

Telčské podzemí

turistický objekt

Telč

Nejbližší informační centrum
Jak se tam dostanu z:
Jak se tam dostanu vlakem/autobusem:
Odkud:
Kam:
Odjezd/Příjezd:
o den méněo den více Kalendář - výběr data o hodinu víceo hodinu méněo minutu víceo minutu méně
:
Jízdní řád:
Poskytuje: Logo CHAPS spol. s r.o.
Nejbližší vlaková zastávka:Telč
© 2002-2020 World Media Partners
Zdroj dat: Město Telč Poslední aktualizace: 22.11.2020 [525361]

Neklikejte na tento odkaz ani na tento odkaz nebo budete zabanovani!

loginImage