Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

The area looks smooth, I just picked out a distinguishable crater nearby and marked on it

Typ: výstava nezařazená
Popis:
Nevšední obrazy Země, které nabídla okénka prvních vesmírných lodí, způsobily, že idea přírody v krajině unikla z hranic scénického výřezu. Krajina se náhle stala planetární a jako taková obsáhla a vyjadřovala hluboce provázané ekologické principy. Působení lokálních událostí na regionální, kontinentální a globální ekologii bylo nyní naprosto zřejmé, stejně jako tekutá povaha vody, vzduchu, a dokonce i pohyby zemské kůry, které byly nyní zviditelněné pro všechny.

(James Corner: Krajina jako kritická kulturní praxe)
Jedna z dřívějších spekulací, vysvětlující vznik Měsíce, tzv. Teorie odtržení - předpokládala, že se Měsíc odtrhl ze zemské kůry vlivem odstředivé síly, zanechávaje za sebou dnešní oceánské dno jako jizvu. Vlivem působení slapových sil byl Měsíc deformován a jeho těžiště vychýleno směrem k Zemi.

Vzájemná souvztažnost Země a Měsíce, poetický symbolismus i jejich faktická podobnost v rámci krajinné přeměny jsou výchozími pojítky výstavy The area looks smooth. I just picked out a distinguishable crater nearby and marked on it.

Autoři obrátili pozornost k Zemi - Měsíční krajině uhelného dolu na severu Čech, ve kterém pracovali formou archeologicko - průzkumnické činnosti na rekonstrukci mizející krajiny.

V důsledku těžby uhlí dochází k obrácení sedimentačních vrstev - jíly a horniny jsou odváženy na výsypky, které vytváří nový horizont, limitující výhled do okolní krajiny. Odkrytá uhelná ložiska jsou vystavena kolesům těžebních strojů. Prastará vazba se Zemí se přerušuje a odtržený materiál zanechává stopu v podobě vrstevnatých kráterů Měsíční krajiny, sondy do historie (zdánlivě) náhodných procesů srážení, přelévání, rotace, sedimentace, eroze, krabacení
Autoři zacházeli s prostorem galerie jakožto vstupním ohraničením vlastní práce. V přeneseném půdorysu galerie do prostředí dolu dvojice pečlivě ohledávala uhelné fragmenty, které nechala polohopisně a výškopisně určit pomocí geodetického zaměření. Soustavu souřadnic exponovala vůči znovu určenému, nulovému horizontu (galerii) a akcentovala tak přerušení materiální vazby se Zemí - podobně, jako při samotném procesu těžby.

V instalaci pozorujeme levitující souhvězdí materiálu, které kopíruje ráz původní krajiny. Skrze prostor galerie se rozpíná nový horizont, vynesený vzhledem k lidské perspektivě. Výslednou práci vnímáme v kontextu vtažení jednoho prostoru do druhého. Prostor je objekty utvářen a zároveň je sám utváří. Materiál odkazuje na tvořivé procesy minulosti, které konstituují současnost - jako sedimentární vrstvy přítomné v aktuálním prostoru.
Místo konání: Studio Prám - galerie (Praha)
Datum a čas konání: st 25.9.2019 - út 15.10.2019

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

Význam akce: místní
Zdroj dat: Prague City Tourism
Je třeba opravit informace o akci?
Expedice Malešice
2 km

Expedice Malešice

Objev malešický div! Ne, nejedná se o nějakou pyramidu, velikou sochu či cokoliv podobného. Mám...

Futurento - zábavní centrum
451 m

Futurento - zábavní centrum

turistický objekt

Praha

BigWall Praha - Vysočany
664 m

BigWall Praha - Vysočany

umělá lezecká stěna vnitřní

Praha

Nejbližší informační centrum
Infocentrum Satalice
5 km

Infocentrum Satalice

Praha-Satalice

Jak se tam dostanu z:
Jak se tam dostanu vlakem/autobusem:
Odkud:
Kam:
Odjezd/Příjezd:
o den méněo den více Kalendář - výběr data o hodinu víceo hodinu méněo minutu víceo minutu méně
:
Jízdní řád:
Poskytuje: Logo CHAPS spol. s r.o.
Nejbližší vlakové zastávky:
Nejbližší autobusové zastávky:
Letiště:
Uvedené hodnoty odpovídají vzdušné vzdálenosti
© 2002-2021 World Media Partners
Zdroj dat: Prague City Tourism Poslední aktualizace: 03.05.2021 [582380]

Neklikejte na tento odkaz ani na tento odkaz nebo budete zabanovani!

loginImage