Dovolená v ČR:CZeCOTTourmapyVýchodní ČechyUNESCOČeská inspiraceAktivní dovolenáJízdní řádyGEOFUN

Brno, město jak Brno

Popis: Brno je město, které má něco do sebe
Učíme děti dívat se na město jako na živý organismus, který má mnoho tváří. Ukážeme jim důležité budovy, naučíme je dívat se na architekturu a výzdobu města, najít městské doplňky, sloužící k čistotě města a informovanosti obyvatel. Zaměříme se na stavby, sochy, zeleň i vodu ve městě. Obejmeme památné stromy, změříme si nejužší hotel ve střední Evropě a prohlédneme si Brno i z ptačí perspektivy.
Jihomoravská metropole leží na pradávné křižovatce obchodních cest již tisíc let. Gotické chrámy na románských základech, barokní přestavby a světoznámá moderní architektura, výstavnictví, muzea a galerie, divadla, zoologická zahrada. Soubor staveb ovlivněných italskou kulturou, Stará i Nová radnice, Dům pánů z Lipé na nám. Svobody, kostel sv. Jakuba, Ditrichsteinský palác, Místodržitelský palác, ale i Špilberk. To vše, a mnoho dalších přitažlivých zajímavostí a projektů, nabízí svým návštěvníkům město Brno a jeho překrásné okolí.
Počet dnů: 1
Pro turistické oblasti: Brno a okolí
Vhodné pro typ zákazníků: dětské kolektivy
Regionální partner
Logo Jižní Morava

Počasí - Brno

Skorojasno
dnes (01:00)
8°C
Oblačno
zítra
15°C
Skoro zataženo
středa
15°C
Oblačno
čtvrtek
19°C

Zdroj: počasí Meteocentrum

1. denJanáčkovo divadlo, Moravské náměstí - kostel sv. Tomáše, Joštova, Komenského náměstí - Červený kostel, rektorát MU, JAMU, Česká - hotel Avion, kostel sv. Jakuba, nám. Svobody, Zelný trh - divadlo Reduta, kašna Parnas, Kapucínská hrobka (prohlídka), katedrála Petrov, Denisovy sady, hrad Špilberk (po dohodě).
Brno sakrální:
Praha je stověžatá, ale i Brnu, když spočítáme věže jeho kostelů, radnic a dalších budov a navíc přidáme 7 věží na Veveří, do stovky moc nechybí. Slavná historie brněnských kostelů se začala psát již při jeho zrodu (při vykopávkách jsou nalézány pozůstatky románských rotund). Do 11. století se datuje založení kostela sv. Petra a řady kostelů dalších. Velký rozmach v jejich stavbě nastal ve 13. a 14. století. Církevní stavby této doby zasytily potřebu Brna, a tak se v dalších stoletích nové stavby vyskytují jen ojediněle.
Velká a bouřlivá změna nastala až v 17. a 18. století v baroku. V této době se několik brněnských gotických chrámů změnilo na barokní. Období architektonického rozmachu v první polovině 20. století přidalo do velké rodiny brněnských kostelů dalších šest. Byla však i období nevlídného zacházení. V době josefínských reforem došlo ke zrušení několika kostelů a do nemilosti upadly také po světové válce v druhé polovině 20. století. Každý z kostelů má svou dlouholetou bohatou historii.
Italští stavitelé v Brně:
Mezi dodnes zachované stavební památky patří jak budovy sakrální, tak i světské (Kostel sv. Jakuba, Dietrichsteinský palác, Stará a Nová radnice, Dům pánů z Lipé - dům na nám. Svobody, Canellův dům na Starobrněnské ulici, Místodržitelský palác, ale i Špilberk).
Špilberk - baroko:
Žalář národů - mohutná barokní pevnost s vězením pro nejtěžší zločince rakouské říše, v dnešní době již jen hradní dominanta města, která se v roce 1994 po staletích opět dostala do jeho majetku. Brno si svého hradu váží, a tak mají návštěvníci možnost prohlédnout si nejen opravený hrad, jeho kasematy a opevnění, ale i stálé historické expozice a aktuální výstavy (v roce 2004 věnovány světoznámému skladateli Leoši Janáčkovi).
Kostel sv. Jakuba Většího - pozdní gotika:
Nejvýznamnější pozdně gotická stavba, na níž se podíleli významní stavitelé (Anton Pilgram a Antonio Gabri). Její impozantní věž, nejvyšší v Brně (92 m), díky své sochařské výzdobě stále probouzí k životu pikantní historky.
Náměstí Svobody:
Dům Pánů z Lipé - renesance:
Renesanční palác stavitele Gabriho z konce 16. století, patřící k nejvýznamnějším památkám města, prodělal zásadní opravu. Nyní se stal kvalitním kulturním a obchodním centrem města a jeho nynější rušný život je dobrou inspirací pro současné využití kulturních památek k obohacení každodenního života i připomínku historie.
Morový sloup - baroko:
architekturu náměstí dotváří i raně barokní morový sloup z konce 17. století, němý svědek konce morové epidemie.
Stará radnice - pozdní gotika:
renesance, baroko - historické srdce města Brna, opředené řadou pověstí. Stavební jádro pochází ze 13. století, pozdně gotický portál z počátku 16. století (Anton Pilgram), dvorní renesanční arkády ze století 17. (Antonio a Pietro Gabriové). Konečnou barokní úpravu provedl v 17. století J. K. Erna, po němž je dnes pojmenován jeden z přednáškových sálů. Dnes kulturní a informační centrum, výstavní a přednáškové sály, vycpaný Brněnský drak a Brněnské kolo.
Nová radnice (Stavovský dům) - renesance a vrcholné baroko:
reprezentační sídlo primátorského a zastupitelského úřadu města dostalo svou základní renesanční podobu v druhé polovině 16. století, i když jádro stavby pochází ze 17. století. Baroko se Nové radnice dotklo v 18. století. Fresky Daniela Grana v zasedacím sále, kde do dneška jsou rozhodovány věci "obecní", prodělávají v současné době očistu. Z pod nánosů věků začíná znovu prosvítat barokní krása fresky Daniela Grana. Délku svých zasedání si mohou zastupitelé překontrolovat na trojích slunečních hodinách. Zelný trh.
Kašna Parnas - rané baroko:
kašna zdobí Zelný trh a vlastně určuje kruhové rozestavění stánků trhovců. Stojí zde již od konce sedmnáctého století a je dílem J. B. Fischera z Erlachu.
Dietrichsteinský palác - rané baroko:
stojí hrdě v čele náměstí a tvoří pohledovou podnož Petrova. V paláci je umístěno Moravské zemské muzeum a jsou zde ve stálých i příležitostných expozicích vystaveny různé sbírky. Součástí je i Dětské muzeum se svým bohatým programem.
Katedrální kostel sv. Petra a Pavla - gotika, baroko, regotizace
Nejvýznamnější městská dominanta s bohatým stavebním vývojem. Gotický kostel ze 14. století byl koncem 19. století barokizován a na počátku 20. století zpět regotizován.
Kapucínský klášter a klášterní kostel Nalezení sv. kříže - rané baroko:
Kapucínský klášter byl budován po skončení třicetileté války, jeho součástí se stal i Trenkův dům. Spolu s kostelem dotváří romantické Kapucínské náměstí. V kryptě jsou uloženi členové řádu a vlivem ojediněle řešené cirkulace jsou mumifikováni.
Moderní architektura - secese - funkcionalismus - moderna - současná architektura:
Brněnská tvorba na počátku dvacátého století držela krok s uměleckým vývojem Evropy a plně se rozvinula v meziválečném období. Brněnské výstaviště - vila Tugendhat - stavby Bohuslava Fuchse - Jurkovičova vila - komplex budov na Kraví hoře - městské vily.
Škola Vesna - secese:
Hodnotná secesní architektura s výrazně zdobeným průčelím. Postaveno roku 1900 podle návrhu arch. A. Pfeifera.
Hotel Avion, funkcionalismus:
Nejužší hotel ve střední Evropě, významné dílo české funkcionalistické architektury z roku 1928 od Bohuslava Fuchse.
Zemanova kavárna - funkcionalismus:
Replika původní kavárny, důsledně funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse (1925/1994).
Dům umění města Brna - funkcionalistická přestavba:
Další dílo Bohuslava Fuchse. Jedná se o přestavbu po roce 1946, k níž došlo v důsledku poškození budovy během druhé světové války.
Obchodní dům Baťa - funkcionalismus:
Budova z roku 1935, postavená podle návrhu arch. Krafíka.Prohlídku významných městských památek jakoby mimochodem doplňuje bohatá a různorodá směs městských doplňků (portály, pamětní desky, alegorie, plastiky), sochařská výzdoba města i parky se svými vzácnými, památkově chráněnými stromy.
Navštívené atraktivity a zahrnuté služby pro tento den
© 2002-2021 World Media Partners
Poslední aktualizace: 20.03.2017 [138]

Neklikejte na tento odkaz ani na tento odkaz nebo budete zabanovani!

loginImage